קרצינומה הפטו-צלולרית 07.03.2019

ההשפעה של הפרעות מטבוליות על המהלך הטבעי של קרצינומה הפטו-צלולרית

ההשפעה של הפרעות מטבוליות על תכונות קליניות, טיפול והישרדות של חולי HCC ללא קשר לאטיולוגיה שלה

הפרעות מטבוליות הן גורמי סיכון מוכרות היטב של קרצינומה הפטו-צלולרית (hepatocellular carcinoma, HCC). לעומת זאת, ההשפעה שלהם על המהלך הטבעי של HCC אינה ברורה.

במחקר חדש שנערך ב-Federico II University בנאפולי, איטליה, והתפרסם בכתב העת Liver International, ביקשו החוקרים להעריך את ההשפעה של הפרעות מטבוליות על תכונות קליניות, טיפול והישרדות של חולי HCC ללא קשר לאטיולוגיה שלה.

החוקרים ביצעו אנליזה של מאגר הנתונים ITA.LI.CA וגייסו 839 חולי HCC באופן פרוספקטיבי. החוקרים ביצעו ניתוח של המאפיינים המטבוליים הבאים: BMI, סוכרת, יתר לחץ דם עורקי, עודף כולסטרול בדם, והיפר-טריגליצרידמיה. לפי מאפיינים אלו, המטופלים חולקו לשלוש קבוצות: 0-1, 2 ו-3-5 מאפיינים מטבוליים.

בהשוואה למטופלים עם 0-1 מאפיינים מטבוליים, מטופלים עם 3-5 מאפיינים הראו אחוז נמוך יותר של אבחנות HCC במהלך המעקב (p=0.021), גידולים גדולים יותר (p=0.038), תפקוד כבדי טוב יותר (אחוז גבוה יותר של Child‐Pugh קבוצה Aי[p=0.007] ו-MELD פחות מ-10 [p=0.003]), אחוז גבוה יותר של גרורות (p=0.024) ואחוז נמוך יותר של פקקת בווריד השער (p=0.10). שלב ה-Barcelona clinic liver cancerי(BCLC) ואפשרויות טיפוליות היו דומות בקרב שלוש הקבוצות, למעט גישה מופחתת לטיפולים מקומיים-אזוריים עבור מטופלים עם BCLC שלב B עם 3-5 מאפיינים (p=0.012).

ההישרדות הכללית וההישרדות לפי שלב ה-BCLC ו/או טיפול לא היו שונים באופן משמעותי בין שלושת הקבוצות. רק באמצעות אנליזת רגישות הסתברותית, מטופלים עם סוכרת הראו הישרדות גרועה יותר (p=0.046). ציון MELD, מורפולוגיית HCC, גודל הנודולה, שלב BCLC, פקקת בווריד השער וגרורות היו מנבאים בלתי-תלויים של הישרדות מתוקנת ל-lead-time.

החוקרים מסכמים שנתונים מ"העולם האמיתי" מראים שהפרעות מטבוליות משפיעות על ההתייצגות הקלינית של HCC, אך ככל הנראה אינן ממלאות תפקיד מרכזי בקביעת ההישרדות של המטופל.

מקור:

Morisco F, Guarino M, Valvano MR,et al.; for the Italian Liver Cancer (ITA.LI.CA) group. Metabolic disorders across hepatocellular carcinoma in Italy. Liver Int. 2018;38:2028‐2039. https://doi.org/10.1111/liv.13877

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעות מטבוליות קרצינומה הפטו-צלולרית,  הישרדות
תגובות