כבד שומני לא אלכוהולי 16.01.2020

חסר ב-Aldolase B מוביל לכמות מוגברת של טריגליצרידים כבדיים

ממצאים המחקר מרמזים על כך שהצטברות של Fructose-1-Phosphate ופגם בחמצון בטא מעורבים במנגנון תחלואת כבד שומני שאינו אלכוהולי

קיים דיון מתמשך לגבי האם ועד כמה מטבוליזם של פרוקטוז מעורב בתחלואת כבד שומני שאינו אלכוהולי (Nonalcoholic Fatty Liver Diseaseי– NAFLD). מחקר ניסיוני מהעת האחרונה הצביעה על תכולה גבוהה של טריגליצרידים בעכברים עם חסר ב-Aldolase B, האנזים שהופך Fructose-1-Phosphate  ל-Triose Phosphate.

מטרת המחקר הנוכחי היתה לתרגם את הממצאים הניסיוניים לבעלי משמעות עבור בני אדם. המחקר התבצע כמחקר מקרה-ביקורת במרפאת חוץ לטיפול בבעיות מטבוליות מולדות. במחקר השתתפו 15 מטופלים עם אי-סבילות מורשת לסוכרת, מחלה מטבולית נדירה הנגרמת על ידי פגם ב-Aldolase B ו-15 מטופלים בריאים שעברו התאמה לגיל,מין ו-BMI. התוצא העיקרי שנמדד הוא תכולת הטריגליצרידים הכבדיים שנמדד על ידי הדמיה מגנטית ספקטרוסקופית (Proton Magnetic Resonance Spectroscopy).

תכולת הטריגלצרידים הייתה גבוהה יותר במטופלים עם חסר ב-Aldolase B לעומת מטופלי ביקורת (2.5% לעומת 0.6%, p=0.001) כאשר לשתי הקבוצות היה BMI תקין (20.4 ו-21.8 ק"ג/מטר בריבוע, בהתאמה). סילוק סוכר במהלך מבחן העמסת סוכר היה גבוהה יותר (p=0.043) בקבוצת החסר ב-Aldolase B.

טרנספרין (Transferrin) מסוכר, מדד לריכוז הכבדי של Fructose-1-Phosphate היה גדול יותר בקבוצת החסר לעומת מטופלי הביקורת (p<0.001).

לבסוף, ריכוז ה-Beta-Hydroxybutyrate, סמן של חמצון בטא כבדי היה נמוך במטופלים עם החסר בהשוואה למקרי הביקורת (p=0.009).

מקור:

Simons N. et al (2019). The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 104, Issue 11, November 2019, Pages 5056–5064;

נושאים קשורים:  מחקרים,  טריגליצרידים,  מחקר מקרה ביקורת,  מדע בסיסי
תגובות